Bayi Giriş
Lamine Parkelerde Dayanıklılık
14/03/2022

Kullanım alanı oldukça geniş olan lamine parkeler; konutlar dışında mağazalar, eğitim kurumları, kurumsal ofisler gibi pek çok farklı alanda tercih edilmektedir. Kullanım kolaylığı, uygulama ve bakım pratikliği, estetik görünüş gibi sebepler lamine parkelerin tercih edilirliğini artıran ögelerden birkaçıdır. 


Maruz kaldığı mukavemet sebebiyle, kullanıcıların merak edip, satın alma zamanlarında endişe duyduğu konulardan birisi de lamine parkelerin dayanıklılığıdır. Parke zeminlerin dayanıklılığı çeşitli faktörlere bağlıdır. Parke seçiminizi yaparken, bu faktörleri göz önünde bulundurarak, uzun yıllar boyunca harika görünen bir zemin elde edebilirsiniz. Hadi bu faktörlere birlikte göz atalım.


Masif parke mi? Lamine Parke mi?

Masif Parke; ahşabın yapısına herhangi bir müdahalede bulunulmadan oluşturulan tek katmanlı yapıda kalınlığı 12 mm ve 22 mm arasında değişen yekpare ahşap zemin kaplama malzemesidir. 

Lamine Parke ise; hammaddesinin tamamı doğal ahşap olan 2 veya 3 değişik ahşap katmanın birbirine dik yönlerde yapıştırılmasıyla imal edilen, uzun ömürlü ve sağlıklı bir zemin kaplama ürünüdür.

Ahşaptan imal edilen tüm nesneler ısı ve neme duyarlıdır ancak lamine parkede sözü edilen katmanlarda ağaç damarları birbirine ters gelecek şekilde yerleştirildiği için lamine parkeler neme karşı masif parkeye göre çok daha fazla dayanıklıdır. Bu yüksek dayanıklılık lamine parkelerin diğer türde ahşap döşemelerin uygulanamadığı bölgelerde de (bodrum kat gibi) kullanılabilmesini sağlar.


Ahşabın Sertlik Dereceleri

Ahşap döşemenin dayanıklılığı söz konusu olduğunda, temel değişkenlerin başında ahşabın türü gelmektedir. Döşemede kullanılan farklı ahşap türleri vardır. Çam, köknar, ladin gibi yumuşak ağaçlar çizilme, aşınma izlerine ve oyuklara karşı hassas olduklarından lamine parkenin en üst katmanında tercih edilmemelidir. Meşe ve ceviz gibi sert değerli ağaçlar daha yavaş büyürler. Yoğunlukları ve darbeye karşı mukavemetleri daha fazladır. Bu değerli ağaçlar, lamine parkede temasın birebir sağlandığı en üst katmanında uygulanmalıdır. 


iç mekan, yer, oda, duvar içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu  iç mekan, yer, yaşama, oda içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu


Renk Tercihi

Çoğu zaman parke rengi seçilirken, ev veya ticari alanlardaki mevcut dekorasyon ile uyumlu tercihler yapılır. Bununla birlikte, gözden kaçmaması gereken faktör, rengin çizikleri ve aşınmaları gizlemeye veya kamufle etmeye yardımcı olabileceğidir. Genel olarak, daha açık renkli zeminlerde, zeminlerdeki muhtemel çizikler ve küçük kusurlar daha az gözünüze çarpacaktır. Meşe, her türlü iç mekana uyum sağlayabilecek doğal ahşap tonlarına sahip olduğu için popüler bir seçenektir.


Yağlı veya Cilalı Ürünler

Lamine parkelerin dayanıklılığındaki bir diğer etmen, üst kaplama bitişidir. 2 temel seçenek mevcuttur; yağlı veya cilalı. Yağlama işleminde kullanılan yağ, ahşap dokularına nüfus ederek parkenin kısmen ömrünü uzatır. Esas kullanım amacı ise ağaç üzerinde bir lak tabakası oluşturmadan ağacın doğal halinde kalmasını sağlamaktır. Cila işleminde ise; parke üzerine 1 kat astar ve 6 kat ultraviyole ışınları ile sertleştirilmiş cila ile kaplama yapılır.

Cilalı parkeler, yağlı parkelere göre daha az doğal bir hissiyat sağlasa da, daha parlak ve daha fazla koruma sağlar.


iç mekan içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu


Bakım ile Daha Uzun Ömür

Lamine parke döşemelerimizi alanına uygun seçsek de kullanıcıların dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Malzemenin dayanıklılığına güvenip hor kullanmak, parkelerimizin ömrünü azaltacaktır. Yaşam alanlarımızda parke zeminli yerlerde kullandığımız mobilyalarımızın ayaklarına keçe başlıklar yapıştırmak, çizilmeleri minimuma indirme konusunda oldukça önemlidir. Aynı şekilde evcil hayvanlarımız varsa, zamanlarının çoğunu geçirdikleri yeme-içme alanlarını parkeden koruyacak ince bir örtüyle muhafaza etmek gerekebilir. Bunun gibi küçük görünen önlemler parke döşemelerimizin dayanıklılığını artırmakla beraber, sıklıkla vurguladığımız gibi ömrünü de uzatacaktır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiye ‘’Bakım 101: Parke Zemininizin Bakımı Nasıl Yapılır?’’ adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.Doğru Üretim, Doğru Üretici

Üretim maliyetini kısma amacıyla ince ağaçlardan yapılan ve parkenin alt katmanlarında dayanıksız hammaddelerden elde edilen lamine parkeler, çok dikkatli gözler haricinde görünüşte kendini pek belli etmeseler de uzun vadede kullanım zorluğu yaratarak gerçek lamine parkeden farkını olumsuz manada ortaya koyacaktır. Lamine parke konusunda güvenilir, üretimlerini çevre duyarlılığı bilinci ile gerçekleştiren ve alanında uzman firmaları tercih etmek bu sebeple önemlidir. 

Bizler, Dendro Parke olarak, sektörün öncülerinden olmanın karşılığını gönül rahatlığıyla verebilmek adına, yüze yakın renk ve 450 çeşit parke modeli ile doğru üretim koşullarını sağlamaktayız. Bu alanda ciddi bir ortam ısıtma yatırımı yapan Dendro, ısıtma altyapısını nemlendirme-püskürtme cihazları ile desteklemektedir. Dendro parkelerinin uzun ömürlü kullanımına olanak tanımasının sırrı üretiminin ilk aşamasından itibaren gösterilen hassasiyet ve özenden kaynaklanmaktadır. Geçiş trafiği ve sirkülasyonun yüksek olduğu riskli yerlerde dahi ürünlerimizi en güvenilir şekilde uygulamaktayız.


© 2023 DENDRO Parke Sanayi A.Ş.Tüm hakları saklıdır.
  Çek Yükle Dene