Gelenekten Geleceğe: Ahşabı Dönüştüren Teknolojik Uygulamalar | DENDRO Parke Sanayi A.Ş.
Bayi Giriş
Gelenekten Geleceğe: Ahşabı Dönüştüren Teknolojik Uygulamalar
07/03/2024
İnsanlık tarihinin en eski yapı malzemelerinden biri olan ahşabın popülaritesi, günümüz çağdaş mimarlığının sürdürülebilirlik ve çevresel sorumluluk konularına verdiği önemle birlikte giderek artıyor. Ahşabın materyal potansiyelinden tam olarak yararlanabilmek ve ahşabı modern tasarım taleplerine uyumlu hale getirebilmek, güncel teknolojilerin üzerinde çalıştığı bir konu. Bu amaç doğrultusunda, termal modifikasyondan işlenmiş panellere veya çok yönlü parçacık levhalarına uzanan bir dizi teknik, ahşabın sınırları zorlayan mimari gereksinimlere cevap vermesini sağlıyor. 

Görsel storaenso.com sitesinden alındı.

Sürdürülebilir uygulamalara odaklanan ahşap, daha yeşil ve daha çevre dostu bir inşaat sektörü için yol alıyor. Çevreye duyarlı inşaat çözümlerine yönelik talep arttıkça, kerestedeki gelişmeler geleneksel yapı malzemelerine göre daha cazip bir alternatif sunuyor. Bir zamanlar çelik ve beton gibi geleneksel inşaat malzemelerinin gölgesinde kalan ahşap, şimdilerde bir rönesans yaşıyor.

İşlenmiş Ahşap: Laminasyon ve Yapıştırma

İşlenmiş ahşap, lamine panelleri ifade eder ve geniş bir kategoridir. İşlenmiş ahşap, yapıştırıcılar ve gelişmiş üretim süreçleri kullanılarak ahşap parçacıklarının katmanlarının birbirine bağlanmasıyla oluşturulan yapı malzemelerini tanımlar. Ahşap malzeme bu süreçlerden, mukavemetini, stabilitesini ve boyutsal tutarlılığını optimize etmek için geçer. Aynı zamanda bu süreç, nispeten küçük kesitli ağaçlardan büyük yapısal elemanların oluşturulmasını sağlar. Yaygın olarak 'kütle kerestesi' olarak da adlandırılan lamine panellerin en yaygın türlerinden bazıları arasında, Yapıştırılmış Lamine Kereste (Glulam), Çapraz Lamine Kereste (CLT) ve Lamine kaplama kereste (LVL) sayılabilir.

 
Görsel dezeen.com sitesinden alındı.

Bu malzemelerin yapısal nitelikleri üretim sürecine bağlıdır. Glulam, tek tek ahşap parçalarının endüstriyel yapıştırıcılarla yapıştırılmasıyla oluşturulur. Ahşabın lifleri aynı yönde yönlendirildiğinden, bu ahşap türü büyük boyutlu yapısal elemanlar için kullanılır. Öte yandan CLT, her katmanı bir öncekine dik olarak yönlendirilmiş ve yapıştırılmış ahşap plakalardan oluşur. Ahşap yapı alanındaki en önemli gelişmelerden biri Çapraz Lamine Kerestenin (CLT) kullanıma sunulmasıdır.  Bu teknik, ahşaba geleneksel yapı malzemeleri olan beton ve çelikle rekabet edecek kadar stabilite ve mukavemet kazandırır. LVL, Glulam'a benzer kullanım alanlarına sahiptir. Ancak performansı daha yüksektir ve yumuşak ahşap glulam ile karşılaştırıldığında daha küçük kesitlere izin veren, aynı yönde çalışan ince kaplama katmanlarının birleştirilmesiyle oluşturulur.

Basınç ve Isıl İşlemler

Termal modifikasyon, ahşabın işlenmesi sürecinde yüksek sıcaklıklara maruz bırakılarak nem içeriğinin neredeyse %0 indirilmesini içerir. Bu işlem ahşap hücrelerindeki bağlayıcı suyu ortadan kaldırarak deformasyonları azaltır ve ahşabı stabilize eder. Daha sonra buhar uygulanarak nem oranı %4-7'ye getirilir ve böylece ahşap uygulanabilir hale gelir. Termal Olarak Modifiye Edilmiş Kereste (TMT), işlenmemiş ahşaba kıyasla daha stabil ve neme karşı daha dayanıklıdır, doğal görünümünü korurken çatlama ve eğrilme riskini azaltır.

 
Görsel mazi.com sitesinden alındı.

Basınç uygulamaları, ahşap koruyucuları veya yangın geciktiricileri ahşabın iç yapısının potansiyelini arttırmak için uygulanır. Bu işlem, böceklere ve mantar çürümesine karşı koruma sağlayarak ahşabın ömrünü uzatabilir. Ayrıca yangın geciktirici uygulamalar, yangın sırasında oluşan duman ve alevleri en aza indirerek ahşabın çok yönlülüğünü de artırır. Uygulamalar, iç çerçevelemeden elektrik direkleri, demiryolu bağları, güverte tahtaları ve çit kazıkları dahil olmak üzere dış koşullara maruz kalan ahşaba kadar genişler.

Ahşap Parçacıklarının Birleştirilmesi

Ahşap yonga levhaları, duvar kaplaması, mobilya, tavan ve hatta döşeme gibi çeşitli alanlarda kullanılan çok yönlü ve yaygın olarak tercih edilen inşaat malzemelerindendir. Bunları elde etmek için, ahşap lifleri, ahşap parçacıkları ve ahşap parçaları yapıştırıcılarla veya reçineyle birbirine bağlanır. Bu, agrega ve yapıştırıcı türlerine bağlı olarak çeşitli özelliklere sahip sağlam paneller elde edilmesini sağlar.


Görsel aeccafe.com sitesinden alındı.

Yönlendirilmiş Yonga Levha (OSB) sağlamlığı ve maliyet konusundaki avantajı ile bilinir. OSB panellerinin en yaygın kullanımı, binaların mantolama aşamasıdır. Birçok tasarımcı da bu panellerin iç tasarımdaki potansiyelini keşfetmiştir. Pürüzsüz yüzeylere sahip olan Orta Yoğunluklu Lif Levha (MDF) marangozluk için tercih edilen bir malzeme haline gelirken; Orta Yoğunluklu Yonga Levha (MDP) reçine ile karıştırılmış talaş gibi ahşap kalıntıları kullanır ve daha düşük maliyetli bir çözüm sunar. Kontrplak levhalar CLT'ye benzer şekilde işlenir, ancak farklı bir ölçekte, dik olarak yapıştırılmış ve ısı ile preslenmiş ahşap levhaların üst üste binmesiyle oluşturulur.

İnşaat sektöründeki ahşap gelişmeleri, bu yapı malzemesinin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmış ve onu modern inşaatın ön saflarına getirmiştir. Mimarlar ve mühendisler, ahşabın gelişmelerini benimseyerek, güç, estetik ve sürdürülebilirliğin uyumlu bir şekilde birleştiği yeni tasarım fırsatlarını deneyimleyebilirler. Yapı tasarımında ahşabın potansiyeli çok büyüktür ve hızla gelişerek daha yeşil ve daha yenilikçi bir geleceğin yolunu açmaktadır.


Kaynaklar

https://www.archdaily.com/1007164/from-tradition-to-innovation-how-modern-technologies-are-transforming-the-potential-of-wood
https://archup.net/transforming-the-potential-of-wood-en/
https://utilitiesone.com/timber-technology-advancements-driving-wood-integration-in-modern-construction

 

© 2023 DENDRO Parke Sanayi A.Ş.Tüm hakları saklıdır.
  Çek Yükle Dene