Bayi Giriş
Konut Tipleri ve Uygun Parke Tercihi
03/04/2023

İnsanoğlunun ilk çağdan günümüze barınma ihtiyacı olmuştur. İlk çağlarda barınma ihtiyacı mağara, ağaç gövdeleri, ilkel çadırlar gibi alanlardan karşılanıyordu. Teknolojinin gelişmesi ile insan ihtiyaçları değişti ve barınma alanları yeni tip konutlara evrildi. Yeni tip konutlar, ortaya çıktığı konumun fiziksel, kültürel ve teknolojik alt yapısından etkilendi. Günümüzde ise, kullanılan malzemeler, kullanım amacı ve mimari tasarımdaki farklılıklar konut tipleri arasındaki farklılıkları oluşturuyor. Bu haftaki yazımızda, farklı konut tiplerini inceleyeceğiz ve bu tip konutlarda hangi tür parkenin tercih edilmesi gerektiğini açıklayacağız.


İnsanoğlunun ilk çağdan günümüze barınma ihtiyacı olmuştur. İlk çağlarda barınma ihtiyacı mağara, ağaç gövdeleri, ilkel çadırlar gibi alanlardan karşılanıyordu. Teknolojinin gelişmesi ile insan ihtiyaçları değişti ve barınma alanları yeni tip konutlara evrildi. Yeni tip konutlar, ortaya çıktığı konumun fiziksel, kültürel ve teknolojik alt yapısından etkilendi. Günümüzde ise, kullanılan malzemeler, kullanım amacı ve mimari tasarımdaki farklılıklar konut tipleri arasındaki farklılıkları oluşturuyor. Bu haftaki yazımızda, farklı konut tiplerini inceleyeceğiz ve bu tip konutlarda hangi tür parkenin tercih edilmesi gerektiğini açıklayacağız.Müstakil Evler

Müstakil evler, sadece bir ailenin kullanımına izin veren evlerdir. Bu tür evlerin genellikle bahçesi bulunur ve şehir merkezinden uzak mahallelerde konumlanır. Bu tür evler, geniş yaşam alanı sunduğu için birbirinden farklı büyüklükte ve tasarımda odalara sahiptir. Zemin döşeme kaplaması olarak daha çok doğal lamine parkeler veya marküteri parkeler tercih edilmelidir.Dubleks Evler
Dubleks evler, iki katlı evlerdir. Bu daireler Türkiye'de genellikle bir apartmanın en üst iki katı için tasarlanır ve evin üst katı çatı katıdır. Bir evin yaşam alanını oluşturan mutfak ve salon genellikle bu tip evlerin zemin katında konumlandırılır. Yatak odası veya çalışma odaları üst katlara yerleştirilir.

Bazı durumlarda dubleks evler mevcut bir yapının dönüştürülmesi şekliyle de üretilebilir. Üst üste konumlanan iki apartman dairesi arasında geçiş sağlayacak olan merdiven boşluğu açılarak daireler dubleks bir eve dönüştürülebilir. Bu tarz dönüşüm projeleri izin alması gereken projelerdir. Bu nedenle yetkili bir mimar ve inşaat mühendisleri ile ortak çalışılması gerekir.

Yüksek katlı rezidanslarda ise durum daha farklıdır. Bu yapıların farklı katlarında çok sayıda dubleks ev bir arada bulunabilir. Bu tür modern yaşam tarzını yansıtan konut birimlerinde lamine parkeler iyi bir tercih olacaktır.

DENDRO - Myndos Pureline Lamine Parke

Apartman Dairesi
Apartman dairesi, çok katlı binalarda yer alan her bir bağımsız birime verilen addır. Bu yapılarda birçok aile bir arada yaşar. Apartman dairelerinde kullanıcı değişikliği sık olabileceği için parke kaplamalar sıklıkla değiştirilebilir. Bu konut tiplerinde zemin kaplaması olarak renk değişimine elverişli olan parkeler tercih edilmelidir. Doğal ahşaptan üretilen lamine parkelerin rengi sistre cila yöntemi ile değiştirilebilir.


Loft Daireler
Loft daireler Amerika Birleşik Devletleri’nden dünyaya yayılmış olan konut tipidir. Atıl durumdaki eski fabrika ve depo yapıları, 1970’lerdeki konut sorununa çözüm olabilmesi için konut alanlarına dönüştürülmüştür. Böylelikle ilk loft daire tipleri ortaya çıkmıştır.

Bu tip konut alanları; örneğinin az bulunması, tarihi olması, alternatif yaşam tarzı sunması ve büyük kullanım alanı imkânı nedeniyle üst sınıf kullanıcı ve sanatçılar tarafından tercih edilmektedir.

Loft daireler; yüksek kat yüksekliğine, açık kullanım alanlarına ve büyük pencerelere sahiptir. Bu özellikler ressam, heykeltıraş veya fotoğraf sanatçılarına oldukça hitap eder. İçerisinde neredeyse hiç duvar olmadığı için konut ve atölye olarak kullanılabilir. Bu tip konut birimlerinde birçok farklı doku, renk ve desende parke rahatlıkla kullanılabilir.


Villalar
Villalar, müstakil evler gibi tek bir aileye ait olan konut tipidir. Lüks yaşam tarzına uygun konut tipi olduğu için üst gelir grubundaki kişilere hitap eder. İnşasında yüksek kalitede malzemelerin kullanılmasına özen gösterilir. Bu tip konutlarda iç mekân tasarımı çok önemli olduğu için parke döşeme tercihi de önemlidir ve en üst kalitede ürünler tercih edilmelidir. Bu tip konutlarda yüksek kalitede lamine parkeler veya gösterişli marküteri parkeler tercih edilebilir.


Avlulu Evler
Avlulu evler Türkiye’de genellikle İç Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görülmektedir. Bu tip konutlarda odalar avlu etrafında sıralanmıştır. Evler sıcak iklime sahip bölgelerde konumlandığı için avluların üstü genellikle açık bırakılır. Avlular yapı içerisinde hava sirkülasyonu sağlar ve doğal iklimlendirme oluşturur. Bu tarz konutlarda doğayı yansıtan, ahşap dokunun fark edilebildiği lamine parkeler tercih edilebilir.

Her konut tipine uygun geniş ürün gamımızı incelemek için linki ziyaret edebilirsiniz: https://dendro.com.tr/urunler/planks-pure-line

© 2023 DENDRO Parke Sanayi A.Ş.Tüm hakları saklıdır.
  Çek Yükle Dene